آیا کمربند ایمنی خودروها کشنده هستند؟


به گزارش خبرنگار خودروکار، کمربند ایمنی مانند یک فرشته نجات در تصادفات عمل می‌کند. این وسیله باعث می‌شود تا شما در هنگام تصادفات از صندلی خود جدا نشوید و از برخورد شدید با داشبورد یا شیشه جلو جلوگیری می‌کند.

اما برخی بر این باور هستند که کمربند ایمنی می‌تواند گاهش کشنده باشد، مانند مواردی که خودرو در حال غرق شده یا آتش سوزی است، اما این امر چقدر صحت دارد؟

بر اساس تحقیقات، 54 درصد از آمار تلفات در تصادفات به دلیل بسته نبودن کمربند ایمنی است. بستن کمربند باعث کاهش 45 درصدی مرگ در تصادفات می‌شود و سرنشینان را از آسیب دیدگی‌های جدی مانند شکستگی مصون می‌دارد. بر اساس همین تحقیقات تنها کمتر از 1.5 درصد از سوانح خودرویی مربوط به غرق شدگی و آتش سوزی می‌شود.

اما این حقیقت که در برخی موارد هنگامی که خودرو در حال آتش سوزی یا غرق شدن است ممکن است کمربند ایمنی موجب گیر افتادم شمات بشود، انکار ناپذیر است. اما هنگامی که به آمار بالا نگاه کنیم، می‌بینیم که فواید بستن کمربند ایمنی بسیار بیشتر از ضررهای آن است.

از طرف دیگر احتمال این که خودرو دچار غرق شدن یا آتش سوزی شود بسیار بسیار کمتر از تصادفات جاده است و در تصادفات جاده‌ای، این کمربند ایمنی است که جان شما را نجات می‌دهد. البته که ممکن است در اثر فشاری که کمربند ایمنی به قفسه سینه وارد می‌کند شما دچار آسیب دیدگی شوید اما مسلما یک شکستگی در قفسه سینه بسیار بهتر از مردن در خودرو است.

شما از ما بپرسید!

*** گفتنی است شما مخاطبان عزیز نیز می‌توانید سوالات یا مشکلات فنی خودرویی خود را در این صفحه با ما در میان بگذارید تا «خودروکار» به آن‌ها پاسخ دهد.

انتهای پیام/Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری کد امنیتی...