چگونه تشخیص دهیم کویل‌دوبل خراب است؟


 به گزارش «اخبار خودرو»،سیستم جرقه‌زنی نقش بسیار مهمی در روند کاری یک موتور احتراق‌داخلی بنزینی دارد و از آنجا که هرگونه اختلال در این سیستم مشکلاتی را در عملکرد موتور ایجاد خواهد کرد، بنابراین نشانه‌های بارزی برای آگاهی از معیوب بودن ادوات سیستم جرقه‌زنی وجود خواهد داشت. 
یکی از قطعات این سیستم که در روند کاری موتور نقش مهمی دارد، کویل‌دوبل (در خودروهای انژکتوری از این قطعه با عنوان ‌کویل‌دوبل یاد می‌شود و در خودروهای کاربراتوری با همان نام کویل شناخته می‌شود) است.  
این قطعه الکترونیکی وظیفه دارد ولتاژ اولیه باتری را که 12ولت است به 15 تا 25 هزار ولت افزایش دهد. اما از مهم‌ترین و بارزترین مشکلاتی که برای کویل‌دوبل رخ می‌دهد، به‌اصطلاح نیم‌سوز شدن این قطعه الکترونیکی است. درچنین حالتی چراغ‌چک پشت پنل به‌حالت چمشک‌زن روشن و خاموش می‌شود و این به‌معنای نیم‌سوز شدن این قطعه مهم در سیستم جرقه‌زنی است. از دیگر ایرادات کویل‌دوبل می‌توان به‌اصطلاح سوخته شدن این قطعه الکترونیکی اشاره کرد. زیرا اگر کویل‌دوبل معیوب باشد، خودرو روشن نمی‌شود یا ممکن است این قطعه نسبتا سالم باشد، اما خودرو بد کار کند. درچنین مواقعی برای رفع مشکل باید کویل‌دوبل تعویض شود. درنظر داشته باشید که اگر وایرهای متصل به‌شمع‌ها نیز معیوب شود، روند کاری موتور با اختلال مواجه خواهد شد.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری کد امنیتی...